W tym roku zapowiadane są udane żniwa

81

MARS – jednostka Komisji Europejskiej, monitorująca uprawy, podała prognozy plonów na bieżący sezon wegetacyjny. Oparte są one głównie na trendach historycznych. Według prognoz, to ma być udany sezon dla rzepaku i zbóż. 

Jeśli chodzi o rzepak, MARS przewiduje, że choć plonowanie spadnie o 1 proc. rok do roku do 3,29 t/ha, będzie jednak o 6 proc. powyżej średniej z ostatnich 5 lat. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest na 5,60 t/ha, czyli powyżej 5,47 t/ha w 2022 roku. Dla pszenicy miękkiej średnia wydajność przewidywana jest na 5,99 t/ha, w porównaniu do 5,80 w 2022 r. Plony jęczmienia zapowiada się na 5,91 t/ha, co oznacza spadek do poziomu sprzed roku. We wszystkich wymienionych przypadkach oczekiwana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat.

Jak wyjaśniają analitycy Komisji Europejskiej, tegoroczne żniwa mają szansę być udane, ponieważ po łagodnej zimie zboża ozime wkroczyły w wiosnę w dobrym stanie na terenie większości regionów Europy. Jednak na południu kontynentu panuje susza.

Ponieważ jest jeszcze początek sezonu, prognozy plonów przeprowadzone są na podstawie trendów historycznych.

W Polsce uprawy ozime są w dobrym stanie. Grudzień był częściowo chłodniejszy niż zwykle, ale bardzo łagodny był styczeń, z anomaliami temperaturowymi przekraczającymi średnią o więcej niż 4 °C. Luty po zimnej I dekadzie przyniósł temperatury powyżej średniej do końca miesiąca.

W marcu temperatury zmieniały się dynamicznie od zimniejszych do cieplejszych niż zwykle. Spowodowały to częste opady atmosferyczne, które generowały zapasy wody glebowej na początek sezonu wegetacyjnego. Nie ma większych obaw związanych z stan zbóż ozimych. Mrozy w zimie nie spowodowały poważnych uszkodzeń odpowiednio zahartowanych ozimin.

Poważny deficyt opadów notuje się jednak w południowej Hiszpanii i Portugalii. W północnych i środkowych Włoszech przedłużony deficyt deszczu także mocno obniżył poziom wody w zbiornikach i budzi niepokój o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem. Ozimina na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze jest w dobrym stanie, ale wilgotność gleby jest tam niska.

Źródło: Radio Kielce Zoom na Wieś

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments