Dopłaty będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zależnie od regionu

92

W związku z sytuacją na rynku zboża na dopłaty dla rolników zostanie przeznaczonych 600 mln zł; dopłaty będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zależnie od regionu – zapowiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra komentował we wtorek w rozmowie z dziennikarzami zarzuty rolników, że rząd dopuścił do nadmiernego importu zboża z Ukrainy.

– Dementuję informacje o tym, że to zboże z Ukrainy jest niekontrolowane i że ono wpływało tutaj w sposób nieskrępowany. Ono wpływało do Polski z uwagi na to, że Komisja Europejska zdjęła cła na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy – mówił Ciecióra. – Jako wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi mogę zapewnić, że to zboże jest kontrolowane, na każdym etapie jest kontrola tego, co się z tym zbożem dzieje – zapewnił.

Wiceminister był pytany, dlaczego rząd nie wprowadzi np. kaucji na ukraińskie zboże. W odpowiedzi wskazał, że takie działanie oznaczałoby spór z Unią Europejską. – Gdybyśmy zatrzymali decyzjami administracyjnymi zboże z Ukrainy, to Komisja Europejska mogłaby powiedzieć: nie bierzemy waszych jajek, waszego mięsa – dodał.

Przyznał, że rząd ma świadomość problemu z wywozem zboża ukraińskiego. – Zboże z Ukrainy jest towarem, którym część podmiotów gospodarczych w Polsce po prostu handluje. I to jest rzeczywiście problem – ocenił. Jak dodał, z tej przyczyny „skupy są w tej chwili zawalone”.

– Jako ministerstwo rolnictwa robimy wszystko, żeby ten problem załatwić. Zapewnialiśmy, że zboże z Polski zostanie wywiezione do żniw i tak się stanie – podkreślił Ciecióra. – Chcemy wspomóc eksport, rozmawiamy z szeregiem państw, które mogłyby być zainteresowane zakupem lub odebraniem tego zboża od Polski – dodał.

Zaznaczył, że resort rolnictwa współpracuje w tej sprawie z MSZ; nie chciał jednak podawać konkretnych państw, do których zboże ukraińskie mogłoby trafić.

Pytany, jakie MRiRW ma propozycje dla rolników, zapowiedział, że zostaną one przedstawione w środę.

– Dziś mogę powiedzieć, że na pewno będziemy przekazywać 600 mln zł dopłat do sprzedaży zbóż – powiedział Ciecióra. Dopłaty te będą wynosić od 150 zł do 250 zł do tony w zależności od regionu – zaznaczył.

Przyznał, że sam też jest rolnikiem i ma problem ze zbożem. – Dlatego doskonale wiem, jakie są emocje wśród rolników – stwierdził. – Natomiast pracując w MRiRW, nie mam poczucia, że pełna odpowiedzialność jest po stronie resortu – dodał Ciecióra.

źródło: Radio Kielce / PAP

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments