Przedstawiamy tabelę łączenia ekoschematów

167

Już trzy lata temu, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, na dorocznej konferencji rolnej ogłosiła, że w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, ten rolnik dostanie więcej pieniędzy, który będzie robił coś więcej dla klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. To znalazło odzwierciedlenie w nowym systemie dopłat w ramach Krajowego Planu Srategicznego. Uzupełnieniem stawek podstawowych, o których pisaliśmy tutaj: są dobrowolne, roczne zobowiązania zwane ekoschematami. Takich ekoschematów jest 6, przy czym jeden z nich – Rolnictwo Węglowe składa się z kilku wariantów. Poniżej przedstawiamy ekoschematy i ich stawki (szacowane wg. aktualnego kursu euro):

  • Obszary roślin miododajnych – 1 198 zł/ha
  • Retencjonowanie wody na TUZ – 281 zł/ha
  • Integrowana produkcja roślinna – 1 300 zł/ha
  • Biologiczna ochrona upraw – 400 zł/ha
  • Rolnictwo węglowe – system punktowy – 100 zł/1 pkt
  • Dobrostan zwierząt -system punktowy – 100 zł/1pkt lub wariantowy

Wypełniając wniosek o dopłaty w każdym roku, rolnik wybiera ekoschemat lub ekoschematy, z których będzie korzystał. Dotyczą one danej uprawy lub działki a nie całego gospodarstwa. Ekoschematy można łączyć na jednej uprawie/działce. Poniżej przedstawiamy aktualną tabelę łączenia ekoschematów.

Ekoschematy - zasady łączenia

Stawki za ekoschematy, które tutaj przedstawiliśmy są stawkami maksymalnymi. Dla każdego ekoschematu został określony budżet obszarowy oraz finansowy. Jeśli rolnicy w danym ekoschemacie złożą więcej wniosków, aniżeli jest to przewidziane w budżecie, to stawki mogą ulec redukcji.

Jutro, w naszym cyklu, przedstawimy szczegółowo ekoschematy takie jak Obszary z roślinami miododajnymi, Retencjonowanie wody na TUZ oraz Biologiczna ochrona upraw.

Opracowanie:

Andrzej Przepióra

Aleksander Poznański

  • źródło: wir.org.pl
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ja rolnik
1 rok temu

Noooo zielony ład