Biuro Powiatowe w Staszowie zorganizowała w Bukowej (gmina Osiek, powiat staszowski) konferencję poświęconą bezpieczeństwu w rolnictwie.

51

Biuro Powiatowe w Staszowie zorganizowała w Bukowej (gmina Osiek, powiat staszowski) konferencję poświęconą bezpieczeństwu w rolnictwie. Rolnicy z powiatu staszowskiego mieli doskonałą okazję, aby porozmawiać z przedstawicielami instytucji rolniczych oraz firmy posiadającej w swojej ofercie nawozy wykorzystywane przez rolników i sadowników.

Spotkanie poprowadził Zygmunt Stępień, członek Rady Powiatowej Izby Rolniczej i mieszkaniec Bukowej. Było to spotkanie przeprowadzone nie w formie prelekcji, ale dyskusji prelegentów z rolnikami.

W spotkaniu wzięli udział między innymi starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz Osieka Rafał Łysiak. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego ŚODR w Staszowie reprezentowały kierownik Justyna Żak-Wójcik oraz Magdalena Połeć, Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Staszowie — Marcin Myśliwiec, Inspektorat Weterynarii — Dominika Kowal, zaś Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa — Magdalena Dziewięcka, Paulina Klimkiewicz i Anna Klamczyńska. Ponadto w konferencji wzięli udział również przedstawiciele policji i straży pożarnej. Wszyscy prelegenci chętnie odpowiadali na nurtujące rolników pytania.

Przewodniczący powiatowej Rady Izby Rolniczej w Staszowie Stanisław Juszczyk scharakteryzował działania izby oraz przedstawił wnioski, jakie są składane w imieniu rolników do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zachęcał tym samym rolników do dyskusji nad bieżącą sytuacją i problemami, z jakimi borykają się rolnicy.

Ciekawą ofertę zaprezentowali pracownicy Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Anna Wach, kierownik biura marketingu zaprezentowała szeroką ofertę nawozów rolniczych, natomiast ich specyfikę przedstawił główny technolog — Łukasz Milo. Interesującym akcentem były prezentacje produktów regionalnych: miód z własnej pasieki prezentował Lucjan Piotrowski, natomiast olej rzepakowy — Krzysztof Stawiarz. Produkty regionalne i tradycyjne są coraz częściej poszukiwane na rynku i mają coraz większe grono swoich zwolenników. Okazale prezentowała się również kolekcja nawozów Siarkopolu, począwszy od tych typowych pod winoroślą, przez hortensje, róże, rododendrony, truskawki, warzywa, kwiaty balkonowe jak i te typowe pod uprawy rolnicze. Uczestnicy mieli również możliwość kosztowania jabłek z sadu Dariusza Sosnowskiego.

Podczas spotkania poruszano również sprawy związane z wycofywaniem środków ochrony roślin, szkoleniami z zakresu ś.o.r., płatnościami do ekoschematów i programów rolnośrodowiskowych, dofinansowaniem gospodarstw z zakresu inwestycji w odnawialne źródła energii i poprawy efektywności energetycznej gospodarstw, a także tematy związane z hodowlą bydła mięsnego rasy hereford, afrykańskim pomorem świń, wścieklizną wśród zwierząt oraz ptasią grypą i produktami tradycyjnymi.

Uczestnicy spotkania otrzymali ogromny zastrzyk wiedzy, który z pewnością ułatwi im pracę we własnych gospodarstwach.

Magdalena Połeć

źródło:https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/O-bezpieczenstwie-w-rolnictwie-dyskutowano-na-konferencji-w-Bukowej/idn:2990

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments