Fioletowe ziemniaki (Solanum tuberosum), zwane także truflowymi

86

Kolorowa alternatywa – uprawa fioletowych ziemniaków

Fioletowe ziemniaki (Solanum tuberosum), zwane także truflowymi, nie różnią się smakiem od zwykłych ziemniaków. Zawierają jednak dużo więcej cennych dla zdrowia składników niż nasze tradycyjne ziemniaki. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięczają antocyjanom, naturalnemu barwnikowi, nadającemu kartoflom kolor fioletowy.

Antocyjany to silne przeciwutleniacze, chroniące nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Co ważne, po ugotowaniu fioletowe ziemniaki nie tracą swoich właściwości. Fioletowe ziemniaki mogą zatem być użytecznym i zdrowym dodatkiem do menu.

Na szczęście dla hodowców proces uprawy fioletowych ziemniaków jest bardzo podobny do każdej innej odmiany. Najpierw musimy wybrać miejsce uprawy i rozpocząć przygotowywanie gleby. Miejsca sadzenia powinny mieć dobry drenaż i być lekko kwaśne. Dobrze wyremontowana grządka warzywna zapewni dostępność składników odżywczych w miarę wzrostu roślin przez cały sezon. Główne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć w procesie uprawy to:

  • narażenie na zarazę i parch,
  • szkodniki owadów – purpurowa odmiana ziemniaka jest bardziej niż inne podatna na ich ataki.

Wszystkie inne cechy agronomiczne ziemniaków o purpurowych kwiatach są takie same, jak białe i żółte. Ważnym krokiem w uprawie jest walka z chorobami, szkodnikami i innymi podobnymi problemami. Jeśli chcemy uzyskać wczesne zbiory, fioletowe ziemniaki należy pozostawić do kiełkowania w ciepłym pomieszczeniu. W takim przypadku temperatura powinna wynosić co najmniej + 15°С. Należy to zrobić 3 tygodnie przed sadzeniem w ziemi. Można ją przykryć folią, zdjąć dopiero gdy kiełki osiągną około 10 cm.

Istnieje około 100 różnych fioletowych odmian ziemniaków. Fioletowe odmiany ziemniaków dzielą się również na odmiany woskowe lub mączne. Poniżej najważniejsze odmiany:

  • Vitelotte – jest to późna odmiana z uderzającym niebiesko-białym marmurkowym miąższem. Jest również często nazywany ziemniakiem truflowym ze względu na małe, wydłużone bulwy. Fioletowy ziemniak przekonuje pikantnym, orzechowym smakiem.
  • Niebieski Szwed – jest popularną woskową odmianą, zwaną także „Niebieskim Kongo”.
  • Blaue Elise – jest woskową i wysokoplenną odmianą, która przekonuje swoim mocnym smakiem. Odmiana ta nosi również nazwę „Violetta”,
  • Blaue Anneliese – jest późną, woskową odmianą. Ziemniak „Blaue Anneliese” jest bardzo wydajny i tylko nieznacznie podatny na zarazę.
  • St. Galler – jest to nowa odmiana na rynku, która w dużej mierze zachowuje swój kolor po ugotowaniu. Jest głównie woskowa i ma intensywny smak.

 Autor: Weronika Farys

źródło: ŚORD MODLISZEWICE

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments