Jak uprawiać paprykę ?

64
Uprawa papryki nie należy do najłatwiejszych. Hodowca powinien pamiętać o wielu szczegółach, bez których roślina nie będzie mogła osiągnąć swojego potencjału. Sadzenie papryki w tunelu foliowym jest doskonałym rozwiązaniem dla ogrodników zamieszkujących w chłodniejszym klimacie, dzięki czemu możliwa jest uprawa tego warzywa przez cały rok. Sprawdź, jak uprawiać paprykę w tunelu foliowym.

Jak się przygotować do uprawy papryki?

Każdy, kto miał wcześniej do czynienia z uprawą papryki, wie, że warzywo to może przerosnąć początkujących ogrodników. Jako że nie pochodzi ono z naszego kraju, wymaga wyjątkowego traktowania i zapewnienia odpowiednich warunków, które można stworzyć przy pomocy bloków foliowych. W hodowli papryki najważniejsza jest optymalna wilgotność powietrza oraz gleby, dostęp do światła słonecznego i wysokiej temperatury. Kluczowa jest również jakość samego podłoża, które, poza odpowiednimi nasionami, jest głównym czynnikiem pozwalającym na uzyskanie smacznego warzywa.

Specyficzny klimat środkowej Europy wymusza na hodowcach utrzymywanie bardzo wysokiej temperatury, dopasowanej do danej fazy wzrostu. Początkowo temperatura w tunelu foliowym powinna wynosić około 25 stopni, a podczas późniejszych faz rozkwitu od 20 do 27 stopni. Istotna jest stała kontrola temperatury, ponieważ papryka zatrzymuje swój wzrost, jeśli wartość na termometrze spadnie do 18 stopni w dzień oraz 16 stopni w nocy.

Kiedy rozpocząć sadzenie?

Paprykę w Polsce uprawia się jedynie z rozsady, na której przygotowanie należy poświęcić od 7 do 8 tygodni. Właściciele tuneli foliowych wyposażonych w ogrzewanie mogą rozpocząć sadzenie nasion już w drugiej połowie marca, a ci, którzy postanowili zrezygnować z ogrzewania, powinni zacząć sadzenie papryki dopiero na początku maja. Oprócz wybrania odpowiednich nasion pochodzących ze sprawdzonego źródła należy również skupić się na stworzeniu odpowiednich warunków dla rośliny.

Do sadzenia papryki zaleca się stosowanie mieszanek torfowych, połączonych z piaskiem oraz korą sosny, którą wcześniej poddano procesowi kompostowania. Nasiona powinno się sadzić przy utrzymaniu 1 cm odstępu oraz przykrywać je warstwą podłoża o takiej samej grubości. Co ciekawe, odpowiednia temperatura obowiązuje również wodę, którą podlewa się nasiona papryki — nie powinna ona wynosić mniej niż 14 stopni. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, czego używa się do nawadniania papryki. Warto korzystać z konewek lub systemów nawadniających o drobnych otworach, ponieważ zapobiegają one migracji misternie rozłożonych nasion.

Jak pielęgnować paprykę w tunelu foliowym?

Tunele foliowe pozwalają na uprawę papryki bez względu na niesprzyjający europejski klimat, jednak nie są one w stanie zapewnić tej roślinie wszystkich, niezbędnych do prawidłowego wzrostu warunków. Konieczne jest stałe kontrolowanie temperatury oraz poziomu wilgotności gleby i powietrza. Podobnie jak z ciepłem, wilgotność również musi być dostosowywana w zależności od fazy wzrostu. Początkowo roślina będzie potrzebować najwięcej wilgoci (około 75-80%), później zacznie stopniowo spadać (do ok. 65-70%). Wartość ta powinna ponownie wzrosnąć do 70-75%, gdy pojawią się pierwsze owoce.

Dbanie o odpowiedni poziom wilgoci jest kluczowy do uzyskania zdrowych i okazałych owoców. Nieprawidłowa wartość prowadzi najczęściej do wysuszenia podłoża, przez co roślina zacznie opadać i stopniowo obumierać. Jest to szczególnie niebezpieczne w momencie, w którym pojawią się już owoce, ponieważ w tym momencie wilgotność powinna niezmiennie utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie (80%). Należy też uważać na zgniliznę, która może być mylona z zastosowaniem zbyt dużej wilgoci — pojawia się ona również wtedy, gdy roślina jest przesuszona.

Tunele foliowe zapewniają bardzo dobre warunki do hodowli roślin oraz wręcz idealne do sadzenia papryki. Każdy producent tuneli foliowych zaleca podczas ich stosowania zwrócenie uwagi na zapewnienie roślinom odpowiednich składników pokarmowych, których dozowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą hodowcy. Papryka najbardziej wymaga suplementacji azotem, wapniem oraz potasem. Warto również pilnować podłoża, a dokładniej jego pH — powinno ono wynosić od 5,5 do 6,0.

źródło: https://agrosur.com.pl/

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments