Przymrozki 2023. W prognozach jeszcze śnieg i mróz

86

W ostatnich dniach notowaliśmy bardzo przyjemne temperatury. Niestety to się jednak zmieni i czeka nas ochłodzenie a nawet opady śniegu.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna oraz centralna i krańce południowo-wschodnie będą pod wpływem niżów. Układ wysokiego ciśnienia kształtował będzie pogodę w basenie Morza Śródziemnego oraz częściowo na Bałkanach i nad Morzem Czarnym. Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Wysp Brytyjskich. Z zachodu na wschód przemieści się układ frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu będzie napływało ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie.

W czwartek (23 marca) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie pod koniec dnia rozpogodzenia. Słabe przelotne opady deszczu, jedynie na południowym wschodzie bez opadów. Temperatura maksymalna od 11 st. C. nad morzem do 16 st. C. w centrum i 19 st. C. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Tatrach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 5 do 10 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

W piątek (24 marca) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, z wyjątkiem południowego wschodu, opady deszczu. Lokalnie na zachodzie i w centrum kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11 st. C nad morzem do 17 st. C w centrum kraju i 20 st. C na południu i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, w głębi kraju do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 75 km/h, w Tatrach do 65 km/h.

Niestety przyjemna aura zacznie się zmieniać w sobotę (25 marca), kiedy to od zachodu zacznie płynąć chłodniejsze powietrze z zachodu Europy. W miarę przemieszczania się kolejnych niżów spłynie do Polski arktyczne powietrze z północy.

Nocą z niedzieli na poniedziałek nad Polskę wkroczy niż atmosferyczny z systemem frontów. Przyniesie on opady deszczu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego, lepkiego śniegu. Mokry śnieg będzie występował szczególnie w Polsce północnej oraz centralnej. Nocą z poniedziałku na wtorek strefa nadal będzie przemieszczać się w kierunku wschodnim i będzie obejmować przede wszystkim województwa centralne oraz wschodnie, a we wtorek w godzinach przedpołudniowych powinna już opuścić nasz kraj.

Od poniedziałku zanotujemy też znaczne ochłodzenie. Wtedy oscylować będą w granicach od 2 do 4°C. Nocą z poniedziałku na wtorek jeszcze większy spadek. We wtorek nad ranem w całym kraju od -2 do -6°C, jedynie na wybrzeżu powyżej zera. We wtorek temperatury będą wzrastały delikatnie powyżej zera. Nocą z wtorku na środę w całym kraju temperatury poniżej zera od -2 do -8°C.

źródło: Radio Kielce

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments