Zawód rolnika wymaga wszechstronnej wiedzy

82

– Bez znakomitej bazy dydaktycznej, bez nowoczesnych maszyn, trudno o dobre wykształcenie rolnicze. Wszak rolnik to jeden z najtrudniejszych zawodów – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas uroczystości z okazji 65-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie na Mazowszu.

Zwracając się do zebranych, wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że przejęcie szkół rolniczych przez resort rolnictwa i rozwoju wsi było bardzo ważną i dobrą decyzją.

– Kształcenie rolnicze wymaga dużego wysiłku, szczególnie finansowego. Bez znakomitej bazy dydaktycznej, bez nowoczesnych maszyn, trudno o dobre wykształcenie rolnicze. Wszak rolnik to jeden z najtrudniejszych zawodów – wymaga wszechstronnej wiedzy: ekonomicznej, mechanicznej, cyfrowej, teraz już ogromnej, ale też przyrodniczej – powiedział podczas uroczystości szef resortu rolnictwa.

Szkoła rolnicza w Starym Lubiejewie

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że szkoła w Starym Lubiejewie zasłynęła jakością kształcenia młodzieży.

– Bywałem tu często i przyznam, że tak dobrze ułożoną, wychowaną młodzież rzadko się spotyka w innych szkołach. Gratuluję panu dyrektorowi, poprzedniemu dyrektorowi, który jest tu obecny i całemu gronu pedagogicznemu właśnie takiego wielostronnego podejścia do wychowania młodzieży – powiedział.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że każda wiedza bez odpowiedniego wychowania i podejścia do drugiego człowieka nie jest wiedzą należycie wykorzystaną. 

– Te 65 lat skłania do refleksji, aby podziękować tym wszystkim, którzy tę szkołę zbudowali, którzy ją kształtowali, którzy o nią się troszczyli przez te wszystkie lata – powiedział szef resortu rolnictwa.

Do Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie uczęszcza obecnie 320 uczniów kształcących się w zawodach takich jak technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik architektury krajobrazu czy mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Dodatkowo 78 osób uczestniczy w Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych dla Dorosłych.

Wyróżnienia dla zasłużonych

Zasłużonym pracownikom szkoły wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył przyznane przez prezydenta RP medale Za Długoletnią Służbę i resortowe odznaki Zasłużony dla Rolnictwa. Wziął także udział także we wręczaniu dyplomów i nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu wiedzy o patronie placówki – Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Na ręce dyrektora szkoły Romana Malickiego szef resortu rolnictwa przekazał pamiątkowy grawerton i sprzęt nagłaśniający. Przyjął jednocześnie medal pamiątkowy wybity na jubileusz szkoły, a także dyplom za zasługi dla niej. 

Inne wydarzenia

Szef resortu rolnictwa uczestniczył także w otwarciu nowej pracowni gastronomicznej.

Podczas jubileuszowej uroczystości można było ponadto obejrzeć wystawę dokumentów dotyczących patrona placówki – Szkoły Podchorążych Piechoty.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments