Rozmowy z przedstawicielami młodych rolników

73

Spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Zarządu Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników dotyczyło bieżących spraw ważnych dla polskiego rolnictwa. Szczegółowo omówione były sytuacja na rynku zbóż oraz możliwości skorzystania z ekoschematów.

Rynek zbóż

Wicepremier Henryk Kowalczyk, odnosząc się do trudnej sytuacji na rynku zbóż, podkreślił, że największym problemem jest spadek cen zbóż na rynkach światowych. Przez niego rolnicy mają trudność ze sprzedażą surowca, a uczciwe podmioty skupowe problem wynikający z tego, że przyjęli towar za cenę wyższą niż ta, za którą teraz mogą go sprzedać. 

Szef resortu rolnictwa przypomniał o proponowanych formach wsparcia rolników.

– Wciąż czekamy na zgodę Komisji Europejskiej na proponowane przez polski rząd dopłaty do pszenicy i kukurydzy – poinformował wicepremier. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział także o kolejnych rozpatrywanych formach pomocy, które są brane pod uwagę. Jedną z nich są preferencyjne kredyty dla rolników i podmiotów skupujących, które będą kupować zboże od polskich rolników.

– Kolejną propozycją będą dopłaty do transportu zbóż na eksport. Tutaj jednak także będzie potrzebna zgoda Komisji Europejskiej – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk przypomniał o obowiązujących obecnie zasadach dotyczących zboża wjeżdżającego do Polski – o plombowaniu tranzytu oraz dalszych skrupulatnych kontrolach jakości zboża pozostającego w kraju.

Ekoschematy

Zachęcając rolników do korzystania z ekoschematów, szef resortu rolnictwa wyraził zarazem zrozumienie dla rolników, którzy potrzebują czasu, aby przystosować się do nowych zasad. Zachęcił do korzystania na początek z najprostszych praktyk, do których zalicza się plan nawożenia z wapnowaniem.

– Za wapnowanie gleb można otrzymać dopłatę 300 zł do hektara – przypomniał wicepremier.

Inne zagadnienia

Przedstawiciele młodych rolników postulowali większe wsparcie agroturystyki w małych gospodarstwach rolnych. Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że od przyszłego roku możliwa będzie taka pomoc w ramach Lokalnych Grup Działania. 

Pozostałe poruszone dziś kwestie to ceny gazu i nawozów, wsparcie pszczelarstwa, a także mechanizmy wsparcia rynku trzody chlewnej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments