Lubelskie: spółki Skarbu Państwa angażują się w skup malin

118

– Potrzebne są mechanizmy służące stabilizacji cen malin. Nasz rynek malin dotyka konkurencja w postaci owoców spoza UE. Dlatego spółki Skarbu Państwa angażują się w skup malin. Na razie w województwie lubelskim są to dwa podmioty. Prowadzą one skup na zasadach rynkowych. Zaznaczam, że nie jest to skup interwencyjny – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Granicy, w województwie lubelskim, w powiecie opolskim.

Wiceminister Rafał Romanowski podczas dzisiejszej wizyty na Lubelszczyźnie odwiedził dwa  podmioty skupujące maliny na zlecenie spółki Skarbu Państwa, które posiadają kilkanaście własnych punktów skupowych. Sekretarz stanu był także na dwóch plantacjach malin, gdzie rozmawiał z rolnikami, producentami owoców. Wnioski z odwiedzin przedstawił podczas konferencji prasowej.

Sytuacja na rynku malin

– Znajdujemy się na terenie, który jest zagłębiem produkcji malin. W województwie lubelskim produkuje się najwięcej malin w Polsce – tu skupia się ok. 30 proc. krajowej produkcji tego owocu. Trwają teraz zbiory tzw. maliny letniej. Widać tu, że niezbędne są działania służące stabilizacji cen – zaznaczył sekretarz stanu.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski przyznał, że problemem są koszty przechowywania owoców, m.in. energii potrzebnej do zamrożenia i przechowania do momentu eksportu. Wiceminister zwrócił także uwagę na fakt, że europejski rynek malin dotyka problem konkurencji, przede wszystkim w postaci owoców spoza UE, w tym z Ukrainy.

Skup malin w spółkach Skarbu Państwa

– Podmioty ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa zaangażowały się w skup malin, dzięki czemu będzie można poszukiwać dla tych malin rynków zbytu – aby produkt mógł docierać do konsumentów w kraju i zagranicą. Skup ten rozpoczął się w środę, a plantatorzy już obserwują na rynku wzrost ceny malin – poinformował wiceminister Romanowski.

– Liczę na to, że dzisiejsza doba także przyniesie wzrost. Pamiętajmy jednak, że państwo nie reguluje cen, ustala je rynek – dodał sekretarz stanu.

Odnosząc się do oczekiwań plantatorów wiceminister resortu rolnictwa zaznaczył, że jako kraj członkowski nie możemy wprowadzać mechanizmów niezgodnych z prawem Unii Europejskiej.

– Skup prowadzony przez spółki Skarbu Państwa jest działaniem rynkowym. Podmioty działające na ich rzecz skupiają i zamrażają surowiec – wyjaśnił wiceminister.

Sekretarz stanu dodał, że poruszane przez producentów malin kwestie stanowią wyzwanie także dla rolników zajmujących się uprawą innych owoców.

– Dlatego będziemy się starać angażować w mechanizm stabilizacji cen kolejne podmioty należące do Skarbu Państwa, aby utrzymać opłacalność produkcji owoców – zaznaczył wiceminister Romanowski.

Pozostałe działania w kierunku stabilizacji cen malin

– Cały czas podnosimy kwestię czasowego wstrzymania, do momentu stabilizacji cen w państwach przyfrontowych, importu mrożonych malin z Ukrainy. Apelujemy także do kolegów parlamentarzystów europejskich z opozycji, żeby wsparli te nasze dążenia na forum UE – poinformował wiceminister.

Sekretarz stanu dodał, że wymierny efekt dają także spotkania w ministerstwie z plantatorami i przetwórcami. Jedno z tego typu spotkań miało miejsce wczoraj w siedzibie resortu.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments