Pomiar pH gleby – jak go wykonać?

48

Odczyn gleby, czyli pH gleby ma duży wpływ na wzrost i rozwój roślin, a także na dostępność składników pokarmowych.

Możemy wyróżnić gleby:

  • bardzo kwaśne – pH < 4>
  • kwaśne – pH od 4,6 do 5,5
  • lekko kwaśne – pH od 5,6 do 6,5
  • obojętne – pH od 6,6 do 7,2
  • zasadowe – pH > 7,3

Badanie gleby możemy przeprowadzić za pomocą uniwersalnego papierka lakmusowego, płytki Helliga , pH-metru analogowego lub elektronicznego oraz w stacji chemiczno-rolniczej. Badania w takich stacjach są płatne, lecz dzięki nim możemy oprócz odczynu gleby sprawdzić również zawartość składników pokarmowych w glebie, tj. azotu, fosforu, potasu i magnezu. Najlepiej pobrać trzy lub cztery próbki ziemi z kilku miejsc z głębokości około 20 centymetrów. Badanie najlepiej wykonać po zbiorach, a przed nawożeniem lub wczesną wiosną, przed zasiewem zbóż jarych.

Jak wykonać pomiar?

Aby zbadać odczyn gleby z użyciem papierka lakmusowego, należy umieścić próbkę gleby
w szklanym naczyniu, zalać ją wodą destylowaną, a następnie zamoczyć w tym roztworze papierek lakmusowy. Po 30 sekundach papierek powinien zmienić barwę. Jego kolor porównujemy z załączoną skalą, co pozwoli nam określić odczyn gleby.

Płytka Helliga (kwasomierz glebowy) to urządzenie, które składa się z zagłębienia, rowka oraz skali pH w kolorze od czerwonego do ciemnozielonego w zakresie od 4 do 8 pH, W zagłębieniu plastikową łopatką umieszcza się próbkę gleby, którą następnie zwilża się specjalnym odczynnikiem, tak aby cała próbka gleby była nim zalana . Po upływie od 1 do 3 minut odczynnik zmienia barwę. Następnie płytkę należy przechylić, by płyn wypełnił rowek. Kolor płynu porównujemy z umieszczoną na płytce skalą i dzięki temu uzyskujemy przybliżony wynik pH.

Odczyn gleby możemy również zbadać za pomocą pH-metru analogowego lub elektronicznego. Aby wykonać pomiar pH-metrem analogowym należy umieścić jego sondę
w wilgotnej glebie i po upływie minuty odczytać wynik ze skali. Natomiast przy wykonywaniu pomiaru pH-metrem elektronicznym nie musimy pobierać próbek gleby, możemy bezpośrednio wbić sondę w ziemię i po kilku sekundach odczytać wyniki pomiaru z ekranu.

Barbara Górska

Źródło

  • www.poradnikogrodniczy.pl/pomiar-ph-gleby.php
  • www.poradnikogrodniczy.pl/miernik-ph-metr-glebowy-elektroniczny-id-1190
  • www.topagrar.pl/articles/top-uprawa/szybki-pomiar-ph-gleby/
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments