Zaliczki płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok – wypłaty trwają

47

1,75 mld zł trafiło dotychczas do rolników z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach kampanii 2023. Wypłaty potrwają do końca listopada. Z początkiem grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

16 października 2023 r. rozpoczęła się realizacja zaliczek w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Na razie wypłacono 1,75 mld zł. Z tej kwoty 1,49 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do 370 tys. rolników. Z kolei ponad 263 mln zł trafiło do blisko 240 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW. Zaliczki są wypłacane sukcesywnie. Ich realizacja zakończy się 30 listopada. Natomiast 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Środki trafiają wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

W tegorocznej kampanii rolnicy złożyli 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie, a pula środków na ich realizację wynosi blisko 17 mld zł. Polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W roku 2023 będą one wypłacane na poczet płatności bezpośrednich – w tym płatności dla małych gospodarstw i przejściowego wsparcia krajowego (w wysokości 70 proc. )  oraz na poczet płatności ONW (85 proc.). Zaliczki otrzymają gospodarze spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments