Na rynku trzody chlewnej po kilku tygodniach wysokich cen w skupach, odnotowujemy niestety już kolejne spadki. Według ekspertów na rynku trzody chlewną pojawią się dwa trendy, które doprowadzą do bardzo niekorzystanego efektu dla producentów trzody. Już od ponad dwóch tygodni obserwujmy obniżki cen tuczników na rynku europejskim, niestety prognozy wskazują, że te obniżki potrwają jeszcze minimum do końca września. Wzrost pogłowia trzody chlewnej w ostatnim kwartale (piszemy o tym dalej), będzie miał wpływ na brak wzrostów cen w skupach.
Naszym zdaniem polski sektor trzodowy potrzebuje zmian strukturalnych. Powinniśmy odbudować pogłowie loch i uniezależnić się od importu warchlaka. Do tego potrzebne są zmiany w prawie budowalnym. Fermy powinny mieć dalej charakter gospodarstw rodzinnych z własną bazą paszową i podwyższonymi warunkami dobrostanu, tak aby dodatkowo skorzystać z pieniędzy unijnych oraz premii, którą konsument w przyszłości będzie chciał zapłacić. Jeśli tak się nie stanie, to grozi nam ogromna koncentracja produkcji wieprzowiny w oparciu o kapitał globalny.
Na trudną sytuację na rynku trzody chlewnej zwracamy uwagę od dawna – ostatnio temat ten poruszany był w stanowisku XIV Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 15 lipca 2023 r. w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie. Apelowaliśmy o podjęcie skutecznych wysiłków w celu odbudowy krajowego pogłowia loch i zmniejszenia uzależnienia się od zagranicznych dostawców prosiąt. Odpowiedź Ministerstwa na nasze stanowisko dostępne jest tutaj
Według najnowszych danych (na dzień 30.06.2023r.) liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej wynosi 52,9 tys. – to o 3,2 tys. stad mniej niż w styczniu 2023r., 0,9 tys. stad mniej niż trzy miesiące temu oraz 56,7 tys. mniej niż trzy lata temu!
Pomimo spadku liczby stad, to w okresie od kwietnia do czerwca liczba pogłowia wzrosła blisko o 780 tys. świń. Według danych ARiMR aktualnie mamy 9,2 mln świń. Wzrost pogłowia to głownie sukces stad liczących kilkaset świń (60% wzrostu to stada powyżej 1000szt.) Poniżej prezentujemy jak zmieniała się liczba stad trzody chlewnej na przestrzeni kilkunastu lat:
Przy cenie skupu na poziomie 7,90 zł/kg żywca, rolnicy produkujący trzodę w cyklu otwartym zaczynają ponosić straty. Według naszych kalkulacji ta strata może sięgać poziomu 100 zł na jednym tuczniku. Paradoksalnie w chwili obecnej, bardziej opłaca się kupować zboże aniżeli produkować je samemu, ponieważ ceny skupu zbóż są ciągle niskie i nie pokrywają kosztów ich produkcji.
Źródło: WIR
Opracowanie:
Kaja Walkowska
Magdalena Kołodziejek
Andrzej Przepióra
Aleksander Poznański