Święto konia arabskiego w Janowie Podlaskim

57

W Janowie Podlaskim rozpoczyna się święto konia arabskiego. Blisko 120 koni wystartuje w Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, a na aukcji Pride of Poland i podczas poniedziałkowej Summer Sale licytowanych ma być 47 koni.

Już po raz 45. odbywa się Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej. Uczestniczą w nim miłośnicy tej rasy koni z całego świata. To znawcy i wielbiciele arabów, którzy mają w swoich stajniach wiele okazów o rodowodzie znad Wisły. Nasze stadniny słyną z doskonałych klaczy i ogierów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie aukcja Pride of Poland & Summer Sale.

200 lat tradycji

– W Polsce mamy sentyment do tych pięknych i szlachetnych zwierząt. Ponad 200 lat tradycji hodowli koni czystej krwi arabskiej sprawia, że jesteśmy w centrum zainteresowania miłośników tych koni – podkreślił minister Robert Telus podczas otwarcia pokazów.

Minister zaznaczył, że rozwój polskiej hodowli koni czystej krwi arabskiej jest możliwy dzięki zaangażowaniu hodowców i wsparciu działalności stadnin. Praca hodowlana nie zawsze może przynosić sukces ekonomiczny, a przy tym wymaga systematyczności.

– Polska hodowla konia arabskiego liczy ponad 200 lat. Hodowcy koni, to są zapaleńcy i to oni utrzymują i rozbudowują tę hodowlę, dla nich konie są pasją. To zarówno stadniny państwowe, jak i prywatne. Dziękuję wszystkim hodowcom za ich zaangażowanie i pasję – mówił Robert Telus.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi jest nie tylko kontynuacją tradycji, lecz przed wszystkim odzwierciedleniem stanu polskiej hodowli oraz aktualnych trendów w świecie miłośników koni arabskich.

Minister wyraził przekonanie, że tegoroczny pokaz będzie okazją do zaprezentowania osiągnięć polskich hodowców, a także kolejnym dowodem ich ciężkiej pracy.

Rozwój hodowli i jeździectwa

Po przemianach ustrojowych w państwowej hodowli pozostały najbardziej zasłużone stadniny. Przy wykonywaniu pracy w stadninie liczą się wiedza, miłość do koni i oczywiście hodowlana pasja. Rozwój hodowli jest widoczny również w stadninach prywatnych. Dziś już jeździectwo nie jest sportem dla wybranych. Rekreacja, hipoterapia, agroturystyka to motory napędzające hodowle koni.

Duże zainteresowanie publiczności

O dużym zainteresowaniu publiczności świadczy fakt, że rozeszły się prawie wszystkie bilety na aukcję i darmowe wejściówki na pokaz, których w tym roku było około 500, czyli 200 więcej niż w ubiegłym. Pokazy będzie można oglądać także poza strefą biletowaną, na specjalnie przygotowanych telebimach.

– Konie są piękne, konie są wspaniałe. Zachęcam wszystkim to oglądania pokazów. Jeżeli ktoś jest w pobliżu Janowa, to warto wziąć udział w tym święcie – mówił minister rolnictwa.

Pokaz i aukcja będą transmitowane online przez cztery międzynarodowe portale internetowe. Część osób licytować będzie online przez platformę aukcyjną Equibid.pl.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments