Nieustanne utrzymywanie biegłości przez analityków nasiennych

57

Aby laboratoryjna ocena nasion przebiegała sprawnie i kompetentnie, wymagane jest nieustanne utrzymywanie biegłości przez analityków nasiennych. Zespół Referencyjnego Laboratorium Nasiennego GIORiN (RLN) już od wiosny przygotowywał się do sezonu najbardziej intensywnej pracy w laboratorium, który zaczyna się w sierpniu. Skupiono się nie tylko na podnoszeniu własnych kwalifikacji, ale także o podnoszenie kwalifikacji analityków z Oddziałów Centralnego Laboratorium (OCL) i laboratoriów akredytowanych firm nasiennych.

Pierwszym etapem było przeprowadzenie szkolenia z oceny laboratoryjnej materiału siewnego z grupy roślin oleistych i włóknistych dla analityków nasiennych zatrudnionych w laboratoriach akredytowanych, działających przy przedsiębiorstwach z całego kraju. Podczas dwóch tur szkolenia, kursanci poznali tajniki analizy czystości, zawartości innych nasion w sztukach, zdolności kiełkowania i zdrowotności nasion m.in. dla rzepaku, lnu, słonecznika czy konopi. Szkolenie obejmowało zarówno część teoretyczną jak i praktyczną.

Wiosną do Referencyjnego Laboratorium Nasiennego w Poznaniu zaproszono na warsztaty pracowników OCL. W trakcie pierwszych warsztatów poruszone zostały zagadnienia związane z wykorzystaniem dmuchaw w analizie czystości wybranych gatunków traw. Na kolejnych warsztatach przedstawiono praktyczne aspekty badań z identyfikacji najczęściej spotykanych gatunków z rodziny Poaceae. Zorganizowano również warsztaty dotyczące zasad laboratoryjnej oceny materiału siewnego roślin zbożowych – najważniejszej gospodarczo grupy roślin w Polsce. Podczas warsztatów praktycznych wszyscy uczestnicy pracowali z zapałem i zaangażowaniem, a liczne dyskusje pozwoliły na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Aby poszerzyć i doskonalić swoją wiedzę i umiejętności pracownicy RLN mieli możliwość udziału w szkoleniach i warsztatach krajowych i zagranicznych. Tajniki i niuanse w ocenie kiełkowania soi zdobywali podczas warsztatów „International workshop- Evaluation of seedling in soybean and other leguminous crops” w Pradze.

Dzięki uczestnictwu w „ISTA Workshop on Tetrazolium Testing and Equilibrium Relative Humidity (eRH) Determination for Native Species” w Peri analitycy mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat przeprowadzania badania żywotności nasion metodą tetrazolinową oraz badania wilgotności materiału siewnego. W czerwcu pracownicy doskonalili się z zakresu przerywania spoczynku nasion w trakcie webinarium organizowanego przez ISTA „Webinar Seed dormancy”. Już na początku lipca kolejni analitycy uczestniczyli szkoleniu organizowanym przez IHAR w Radzikowie „Wybrane zagadnienia oceny nasion roślin bobowatych drobnonasiennych”.

Dzięki licznym szkoleniom wewnętrznym, bieżącym dyskusjom oraz samodoskonaleniu się pracownicy RLN ciągle pogłębiają swoją wiedzę z zakresu oceny laboratoryjnej materiału siewnego.

Aby usprawnić pracę w laboratorium wprowadzono do użytku licznik nasion. Dzięki niemu wyniki analiz wymagających odliczania nasion są jeszcze bardziej obiektywne. Wykonanie oznaczenia Masy Tysiąca Nasion może być wykonywana w 8 powtórzeniach po 100 nasion oraz poprzez liczenie całej frakcji nasion czystych. Metoda ta pozwala zweryfikować wyniki wątpliwe, a w efekcie umożliwia wydanie jak najbardziej precyzyjnego wyniku. Jest to szczególnie ważne przy gatunkach, gdy nasiona są kuliste lub występują wielokrotne jednostki nasienne.

 

Obecnie całą zdobytą i przekazaną wiedzę i umiejętności analitycy Referencyjnego Laboratorium Nasiennego stosują w praktyce dbając o rzetelną ocenę laboratoryjną powierzonych nam próbek.

 

źródło: PIORIN

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments