Alarmujący spadek cen mleka: apel o spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

72

Ceny mleka w Polsce utrzymują się na niskim poziomie od początku roku, a trend spadkowy z czerwca 2023 roku wskazuje na pogorszenie sytuacji. Średnia cena mleka w czerwcu wyniosła 193,58 zł/hl, co oznacza spadek o 29,73% w porównaniu do grudnia poprzedniego roku. Eksperci przewidują kontynuację tego trendu, co może prowadzić do bankructwa wielu gospodarstw mleczarskich.

W odpowiedzi na tę alarmującą sytuację, Zespół ds. Mleczarstwa, w którego skład wchodzą najważniejsze organizacje branżowe, apeluje o spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem tego spotkania jest omówienie aktualnej kondycji rynku mleka w kontekście dotacji dla hodowców krów przyznawanych w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Obawa polega na tym, że brak takich dopłat może osłabić konkurencyjność polskiego mleczarstwa na globalnym rynku.

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz partnerzy branżowi oczekują pozytywnego rozpatrzenia ich prośby o spotkanie oraz ustalenia dogodnego terminu. Celem tego spotkania będzie wypracowanie wspólnych strategii mających na celu ochronę i rozwój produkcji mleczarskiej w Polsce.

Pismo z dnia 11 sierpnia 2023 r. skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Roberta Telusa >>>

źródło: KRIR

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments