Wsparcie krajowe na przezimowanie rodzin pszczelich – stawki wyższe niż przed rokiem

109

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

O środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, będą się mogli ubiegać pszczelarze prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz posiadający numer ewidencji producentów nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie.

Dofinansowanie wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę – w poprzednim roku było to 20 zł. Tegoroczna pula środków na tę pomoc jest zwiększona w stosunku do lat ubiegłych, a jej wysokość to 60 mln zł. Wnioski można składać od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. W dniu rozpoczęcia naboru na stronie internetowej Agencji zostanie zamieszczony wzór wniosku wraz z instrukcją wypełniania. Dokumenty będą przyjmować biura powiatowe ARiMR. Wnioski będzie można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

To działanie pomocowe Agencja realizuje już po raz trzeci. W poprzednich latach stawka dofinansowania do przezimowanej rodziny pszczelej wynosiła 20 zł, a roczne budżety były w wysokości 35,5 mln zł. W 2021 roku do pszczelarzy trafiło z tego tytułu blisko 20 mln zł, a w 2022 ponad 23 mln zł.

źródło: gov.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments