Dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2023 – płatności końcowe

43

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała ponad 607 mln zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. Wypłaty te rozpoczęły się 1 grudnia. Łącznie z zaliczkami, który były przekazywane w październiku i listopadzie, do rolników trafiło ok. 9,8 mld zł.

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Od 16 października do 30 listopada wypłacane były zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym okresie na konta beneficjentów trafiło blisko 9,2 mld zł. Od 1 grudnia przekazywane są płatności końcowe. Do 17 stycznia 2024 r. ARiMR wypłaciła z tego tytułu ponad 607 mln zł. Z tej kwoty 409 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do ponad 364 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR czy PROW.

W ramach tegorocznej kampanii dopłat Agencja rozpoczęła realizację Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, ale jednocześnie kontynuuje wypłaty zobowiązań z poprzedniej perspektywy finansowej, czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Nowościami były m.in. płatność ryczałtowa dla małych gospodarstw czy ekoschematy na rzecz klimatu, środowiska i ochrony zwierząt.

Zgodnie z zapowiedzią z 27 grudnia 2023 r., gdyby okazało się, że zainteresowanie dofinansowaniem do wybranych praktyk w ramach ekoschematów przekraczało dostępny limit, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje skorzystać z możliwości przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi płatnościami tak, aby ostateczne stawki były jak najbardziej zbliżone do planowanych.

Ostateczny termin realizacji wypłat dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. upływa 30 czerwca 2024 r. Oczekujący na pieniądze powinni sprawdzić, czy biura powiatowe ARiMR mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniędzy nie uda się skutecznie przekazać.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments