TSW w Kielcach z prawdziwymi plantacjami owoców!

55

Nowoczesne uprawy roślin jagodowych i ziarnkowych będzie można dokładnie obejrzeć 17 i 18 stycznia w halach Targów Kielce w czasie największej w Europie Środkowo – Wschodniej imprezy branży ogrodniczej, Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Eksperci przygotowują wzorcowe plantacje z zamontowaną technologią nawadniania, pomiarów i ochrony.

– Plantatorzy owoców na żywo zobaczą najnowocześniejsze metody uprawy. Wraz z ekspertami i uznanymi firmami zaaranżujemy plantacje, na których zamontujemy pełne wyposażenie technologiczne. Dzięki temu właściciele upraw poznają nowoczesne rozwiązania i ich funkcje – mówi Jacek Kłudka, dyrektor targów TSW. 14. edycja wydarzenia organizowanego przez warszawską Oficynę Wydawniczą Oikos odbędzie się 17 i 18 stycznia w Targach Kielce.

Jabłonie, grusze i czereśnie posadzone w technologii

W halach ośrodka wystawienniczego powstaną dwa poletka. Na pierwszym, osadzone zostaną drzewka jabłoni, grusz i czereśni. Zostaną poprowadzone systemy nawadniania, będą rozłożone nakrycia – siatki antyinsektowa, przeciwdeszczowa, przeciwgradowa czarna i przeciwgradowa krystaliczna (tytanowa). Sadownicy poznają produkty cenionych firm. Sadzonki jabłoni i grusz dostarczy grupa hodowlana AJAPPEL, zaś sadzonki czereśni – Szkółki i Sady Sękowscy. Konstrukcje ze słupów strunobetonowych osadzi tu firma Agzis, z kolei systemy siatek i foli ochronnych – firma JB Plus. System nawodnienia, tyczkibambusowe, zaczepy, siatki ochronne przeciw zgryzaniu zwierzyny będą pochodziły od firmy Agrosimex. System pomiarów meteorologicznych, wilgotności oraz pH gleby zamontuje firma AgroNet. Piłę konturową do formowania gałęzi drzew przywiezie firma PRO-CNC, zaś platformę napędzaną elektrycznie – firma AMG.

Borówki, maliny i truskawki na gruncie, w donicach i rynnach

Na drugim poletku zostaną umieszczone sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek. Ustawione będą dwie nawy tuneli o szerokości 8 metrów i takiej samej długości, wysokość konstrukcji wyniesie 5,5 metra. W jednym z tuneli specjaliści umieszczą cztery rzędy rynien pod uprawę truskawek, natomiast w drugim trzy rzędy malin w donicach. Całość przygotuje firma Agronom Plants, która specjalizuje się w takich uprawach. Z kolei na „otwartym gruncie” firma Agrimpex przygotuje zagony pod borówki i pod maliny.

– Zaprezentujemy metody uprawy, które odpowiadają na dwie kluczowe potrzeby. Pierwsza to zmniejszanie zużycia środków ochrony roślin, druga – niezależność od pogody. Pokażemy sposoby, jak sobie radzić z pogodą, która coraz częściej nie sprzyja – wyjaśnia dyrektor targów TSW Jacek Kłudka. – Szczegółową wiedzą, poradami będą służyli specjaliści.

Wiedza i porady podczas Kongresu TSW w Targach Kielce

Solidna porcja wiedzy zostanie przekazana plantatorom tych owoców także podczas branżowych konferencji – sadownicza i jagodowa zostały zaplanowane na pierwszy dzień wystawy – środę, 17 stycznia, zaś truskawkowa odbędzie się, w czwartek 18 stycznia. Specjaliści będą mówili m.in. o nawożeniu, nowych odmianach, chorobach i szkodnikach, a także o możliwościach obniżenia kosztów produkcji, czy o organizacji handlu.

Ważne kwestie dla całej branży ogrodniczej podejmą kolejne konferencje. W środę, 17 stycznia odbędą się Konferencja Maszynowa, pn. „Odnawialne źródła energii w ogrodnictwie” oraz pn. „Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów”. W czwartek, 18 stycznia, przeprowadzone zostaną konferencja szkółkarska i warzywnicza oraz Sadownicze Forum Ekonomiczne.

Najnowsze maszyny i urządzenia do uprawy, zbioru, sortowania, przechowywania, pakowania, wszelkie środki do nawożenia i ochrony, podłoża, nasiona i sadzonki podczas TSW zaprezentują cenieni w branży producenci i dystrybutorzy. Ofertę pokaże ponad 400 firm z Polski i zagranicy m.in. z Austrii, Niemiec, Francji, Dani, Irlandii, Izraela, Serbii, Hiszpanii i Szwajcarii.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa potrwają 17 i 18 stycznia w Targach Kielce. Aby uniknąć kolejek przy wejściu na targi polecamy ich zakup na tsw.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments