Przechowywanie środków ochrony roślin — na co uważać zimą?

59

Właściwości substancji czynnych znajdujących się w środkach ochrony roślin zależą od takich czynników jak temperatura czy wilgotność. Należy o tym pamiętać szczególnie zimą.

Najważniejsze w przechowywaniu środków ochrony roślin zimą jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Przechowywanie ich w nieodpowiedniej temperaturze może negatywnie wpływać na właściwości fizyczne i chemiczne substancji. Informacje na temat odpowiedniej temperatury i wilgotności możemy znaleźć na etykietach. Zwykle optymalna temperatura przechowywania wynosi 5 od 25°C. Oprócz temperatury ważna jest również wilgotność. Duża wilgotność może zniszczyć etykiety informacyjne, a w przypadku środków w formie sypkiej – może zmieniać ich właściwości.

Każdy preparat ma specyficzne właściwości chemiczne i fizyczne. Pod wpływem temperatury ulegają one przemianom. W wyniku krystalizacji substancje aktywne mogą wytrącić się lub utracić swoje specyficzne właściwości. To z kolei prowadzi do zmniejszenia skuteczności preparatu lub całkowitej utraty jego właściwości ochronnych. Zamrażanie środków ochrony roślin stawia pod znakiem zapytania ich skuteczność. Dodajmy, że na skutek uszkodzeń spowodowanych ujemnymi temperaturami mogą powstawać osady, których nie jesteśmy w stanie rozpuścić.

Zasady przechowywania środków reguluje rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin (Dz.U. 2013 poz. 625).

autor: Aleksandra Rak

źródło: www.sodr.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments