Rdza biała chryzantem

58

Rdza biała jest chorobą powszechnie występującą na chryzantemach, które są uprawiane pod osłonami (rzadko w uprawie polowej).

Czynnikiem sprawczym jest grzyb Puccinia Horiana Henn., który najszybciej rozwija się w temperaturze od 17 do 21°C i wilgotności powietrza powyżej 96%. Sprzyjające warunki atmosferyczne, podatność odmianowa oraz duże zagęszczenie roślin sprzyjają zakażeniu, wystąpieniu i nasileniu się objawów chorobowych.

Po upływie kilku dni od zakażenia na liściach w części wierzchołkowej, najmłodszych pędach oraz płatkach kwiatowych można zaobserwować pierwsze symptomy tj. pojedyncze, okrągłe, białe lub jasnozielone plamy o średnicy od kilku do kilkunastu mm (rys.1). Na liściach po spodniej stronie w miejscu plam występują uwypuklenia będące skupieniem zarodników rdzy (rys.2, ryc.3). Z czasem plamy mogą się ze sobą zlewać i pokrywać całą blaszkę. Liść wówczas ulega deformacji, obumiera i zwisa na pędzie.

W okresie wegetacji należy przeprowadzać systematyczne lustracje zwracając szczególną uwagę na najmłodsze liście. Ochronę rozpocząć w momencie, gdy na 1-3% roślin będą widoczne charakterystyczne plamy, a po zakończonej produkcji usunąć roślinne resztki. Należy również pamiętać, że sadzonki do ukorzeniania muszą być pobierane wyłącznie ze zdrowych roślin.

Tekst i zdjęcia: Florentyna Bara

źródło: ŚWIĘTOKRZYSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO W MODLISZEWICACH

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments