Pogoda w tym roku sprawia rolnikom bardzo dużo problemów.

67

Pogoda w tym roku sprawia rolnikom bardzo dużo problemów. Początkowo brak opadów spowodował straty suszowe na wielu plantacjach w Wielkopolsce a deszcze nawalne, które w miniony weekend przeszły przez Wielkopolskę powodują duże problemy z kontynuacją żniw. Przede wszystkim trudno jest dzisiaj wjechać na pole kombajnami. W wielu miejscach potworzyły się zastoiska wodne i podtopienia,  a grunt jest bardzo grząski. Na polach zostało jeszcze do zebrania sporo pszenicy i pszenżyta a miejscami, szczególnie na północy województwa, stoi jeszcze rzepak. Obfite opady oraz duża wilgotność powietrza powodują, że zboża zaczynają porastać, wchodzą choroby grzybowe, a wilgotność ziarna obniża jego wartość handlową. Ceny skupu pozostają na bardzo niskim poziomie w porównaniu do roku ubiegłego oraz w stosunku do kosztów poniesionych przez rolników na uprawę. Dodatkowo ceny są zbijane przez punkty skupu ze względu na niższą jakość ziarna i jego dużą wilgotność. Z uwagi na wysoką wilgotność ziarna występują również problemy ze skupem. Nie wszyscy rolnicy dysponują możliwością dosuszania zebranych plonów a jeśli już, to koszty energii potrzebne na ten proces są bardzo wysokie. Należy także zauważyć, że spada proporcja zbóż konsumpcyjnych do zbóż paszowych, co dodatkowo sprawia, że rolnicy zarobią mniej, czy wręcz poniosą straty. Rolnicy i eksperci zastanawiają się co będzie dalej. Na rynek obecnie ma wpływ kilka zasadniczych czynników:

  • Zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, który obowiązuje do 15 września
  • Zerwanie przez Rosję umowy „tureckiej”
  • Rządowe dopłaty do zbóż
  • Stany magazynowe w Polsce
  • Przebieg pogody w Polsce i w innych krajach
  • Spadek produkcji zwierzęcej w Europie, w tym w Polsce

Od rozwoju sytuacji w zakresie wyżej wymienionych czynników zależeć będzie kształtowanie się cen zbóż w drugim półroczu 2023 r. To dla naszych rolników ma kapitalne znaczenie co do podejmowania decyzji sprzedażowych. Tych czynników jest tyle i są tak nieprzewidywalne, że nikt odpowiedzialnie nie wskaże jaka będzie w najbliższym, czasie tendencja cenowa.

Wyniki ekonomiczne produkcji zbóż i kukurydzy są głęboko niezadowalające. W tabeli poniżej przedstawiamy podstawowe parametry ekonomiczne w produkcji zbóż.

Zboże Przychody na 1 ha (zł) Koszty na 1 ha (zł) Wynik ekonomiczny na 1 ha (zł)
Pszenica ozima (plon 6 t/ha) 6825,20 8058,16 -1232,96
Jęczmień (plon 5 t/ha) 4758,98 6940,40 -2181,42
Kukurydza (plon 8 t/ha) 7684,76 10148,28 -2463,52

 

Źródło: WIR

Opracowanie:

Kaja Walkowska

Magdalena Kołodziejek

Andrzej Przepióra

Aleksander Poznański

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments