Bezpieczne żniwa

73
foto: rawa-mazowiecka.policja.gov.pl

Policjanci z rawskiej komendy apelują o rozwagę i rozsądek podczas wykonywania prac polowych. Bezpieczne żniwa zależą od gospodarzy. Ich zapobiegliwość i ostrożność może uratować zdrowie lub życie. Funkcjonariusze apelują także do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność. W tym czasie pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Przez ostatni tydzień na drogach powiatu rawskiego obserwowaliśmy wzmożony ruch kombajnów zbożowych oraz ciągników rolniczych. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne. O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach np. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, czy tez stanie na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik spada z dyszla wprost pod koła maszyny. Podczas żniw szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które pomagają rodzicom przy pracach polowych, bądź znajdują się w pobliżu wykonywanych robót
Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
Pamiętajmy!

  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Dziecko nie powinno przebywać w bliskiej odległości od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Zanim uruchomisz kombajn czy ciągnik  wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!

asp. Agata Krawczyk

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments