W Skierniewicach o roli przechowalnictwa i przetwórstwa

78

– Rozwój polskiego rolnictwa wymaga rozwoju we wszystkich dziedzinach. Niestety zaniedbaliśmy w momencie transformacji to, co mieliśmy nieźle rozwinięte: przetwórstwo, przechowalnictwo i handel – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas uroczystej inauguracji działalności Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach.

minister Robert Telus podczas uroczystej inauguracji działalności Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach

Nowe kierunki rozwoju rolnictwa

Minister Robert Telus zauważył, że już jesteśmy silni w produkcji żywności i teraz musimy iść w stronę rozwoju przechowalnictwa i przetwórstwa.

Rola bezpieczeństwa żywnościowego

Minister Telus podkreślił, że jednym najważniejszych filarów naszego bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo żywnościowe.

– Bardzo ważne są łańcuchy żywnościowe. Jednym z elementów tego bezpieczeństwa jest to laboratorium przechowalnictwa – stwierdził szef resortu rolnictwa.

O Instytucie i Laboratorium

– W tej odbudowie nauka ma wielkie znaczenie, zwłaszcza w tej części związanej z przetwórstwem i przechowalnictwem – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy (IO-PIB) w Skierniewicach od ponad 70 lat jest naukowym zapleczem dla rozwoju polskiego ogrodnictwa. Wdrażane przez Instytut wyniki prac przynoszą korzyści ekonomiczne polskim gospodarstwom. Jedną ze specjalności IO-PIB jest oferta badawcza w zakresie przechowalnictwa i przetwórstwa produktów ogrodniczych.

IO-PIB systematycznie rozwija zaplecze badawczo-rozwojowe, czego przejawem jest powstanie otwartego dziś Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych. To innowacyjne Laboratorium dysponuje zaawansowanym systemem sterowania i monitorowania składu kontrolowanych atmosfer oraz doświadczalnymi kontenerami przechowalniczymi, umożliwiającymi prowadzenie precyzyjnych badań na światowym poziomie. Ten unikatowy w skali kraju obiekt, można wciąż klasyfikować jako obiekt doświadczalny, jednak oferujący badania w skali zbliżonej do warunków rzeczywistych.

– Instytut w Skierniewicach bardzo ładnie się rozwija, niech będzie symbolem galopującego polskiego rolnictwa – podsumował minister Telus.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments