To rolnicy są najważniejsi. My im służymy, dla nich pracujemy – powiedział minister Robert Telus

75

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 odbywają się pod hasłem przewodnim: Rolnictwo innowacyjne. Od 3 do 5 czerwca 2023 r. w Sielinku w woj. wielkopolskim rolnicy mogą zapoznawać się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu upraw i hodowli. W otwarciu wydarzenia i zwiedzaniu stref tematycznych wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, któremu towarzyszył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Obecni byli także minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

List od Premiera RP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników IV Krajowych Dni Pola.

– Każdy, kto trafił do Sielinka, znajdzie tu miejsce do rozwijania zainteresowań i pogłębiania wiedzy na temat polskiego rolnictwa – podkreślił w liście szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że wielkość terenów wystawowych robi ogromne wrażenie, gdyż wszystkie pokazy, prezentacje i imprezy towarzyszące potrzebowały aż 18 hektarów.

To rolnicy są najważniejsi

– To rolnicy są najważniejsi. My im służymy, dla nich pracujemy – powiedział minister Robert Telus podczas uroczystości otwarcia Krajowych Dni Pola w Sielinku.

– Krajowe Dni Pola to jest święto rolników, to jest miejsce, gdzie rolnicy mogą zdobyć wiedzę – podkreślił szef resoru rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji wojny militarnej za naszą granicą i wojny gospodarczej w Europie i na świecie. Przypomniał, że w tym trudnym czasie rząd jest razem z rolnikami i udzielił im wsparcia w postaci dopłat do zbóż, do nawozów i do paliwa wysokości 10 mld złotych.

– To jest obowiązek każdego odpowiedzialnego rządu – dodał minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa wyraził jednocześnie obawę co do decyzji Unii Europejskiej o ewentualnym przedłużeniu zakazu wwozu podstawowych produktów rolnych z Ukrainy po 5 czerwca br.

– Albo Komisja Europejska stanie na wysokości zadania i zbuduje prawdziwe korytarze solidarnościowe, albo nie zda egzaminu – stwierdził polski minister rolnictwa.

To jest decyzja na przyszłość. Albo Unia Europejska zbuduje podstawy współpracy z Ukrainą, albo nie zda tego egzaminu – dodał minister Robert Telus.

Rola doradców

– Marzę o tym, aby wiedza była przynoszona przez doradców publicznych, doradców państwowych, doradców, którzy będą  przynosić prawdziwą, obiektywną wiedzę na wieś. Tę wiedzę wypracowaną w instytutach i na tych poletkach w ośrodkach doradztwa rolniczego – powiedział minister.

– To jest rola doradztwa rolniczego i my jako rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo dobrze to rozumiemy – dodał szef resortu rolnictwa.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że to właśnie dzięki tym którzy tę wiedzę wypracowują, którzy tę wiedzę przynoszą rozwija się polskie rolnictwo.

Obrona ziemi

Pochodzący z Wielkopolski sekretarz stanu Ryszard Bartosik zacytował słowa wielkiego Polaka i Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego:

„Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto oddaje ziemię cudzoziemcom zdradza swój kraj”.

Wiceminister zwrócił jednocześnie uwagę, że te słowa podkreślają znaczenie posiadania ziemi, ale w żaden sposób nie odnoszą się do współpracy i wzajemnie korzystnej wymiany handlowej.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podobnie jak wcześniej uczynił to minister Robert Telus podziękował komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu za wspieranie polskiego rolnictwa i rolników w krajach przyfrontowych.

Żywność jako broń

– Rosja w historii i obecnie traktuje żywność jako broń – podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna i nie wszyscy dobrze rozumieją sytuację tzw. krajów przyfrontowych. Dodał przy tym, że również strona ukraińska bardzo mocno przeciwstawia się przedłużeniu zakazu po 5 czerwca br.

Unijny komisarz poinformował, że do tej pory wszystkie kraje Unii Europejskiej przeznaczyły na tę pomoc 7,5 mld euro z własnych budżetów, a Polska – 2,5 mld euro (czyli 10 mld złotych) ze swojego budżetu.

IV Krajowe Dni Pola

Chociaż Krajowe Dni Pola to stosunkowo młode wydarzenie wystawiennicze, zdążyło już zdobyć uznanie wśród rolników i wystawców. Organizatorem tegorocznej edycji jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W ramach IV Krajowych Dni Pola zorganizowano strefy tematyczne, gdzie można zasięgnąć wiedzy, zapoznać się z najnowocześniejszymi osiągnięciami innowacyjnego rolnictwa i wziąć udział w licznych pokazach. Ostatni dzień Krajowych Dni Pola będzie Dniem Młodego Rolnika.

Poletka demonstracyjne

Bardzo ważnym elementem tegorocznych Krajowych Dni Pola jest, znajdująca się na 18-hektarowym terenie, Strefa Poletek Demonstracyjnych. Zwiedzający mogą przyjrzeć się tam 40 różnym gatunkom roślin uprawnych.

Rolnictwo innowacyjne

Na IV Krajowych Dniach Pola w Sielinku są prezentowane nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze. W Strefie Doradztwa i Instytutów, podczas konsultacji z fachowcami z różnych dziedzin, rolnicy mają także okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bezpłatnych konsultacji udzielają specjaliści z Centrum Doradztwa Rolniczego, z wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego z całej Polski oraz Państwowych Instytutów Badawczych.

W Strefie Energii dla Rolnictwa rolnicy będą mogli też uzyskać poradę, jak czytać faktury za energię elektryczną i jak pozyskać fundusze na nowe instalacje.

W Strefie Innowacji znajduje się zaś Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji (projekt AgrifoodTEF). Tutaj także odbywają się wykłady połączone z pokazami, np. wytwarzania piwa rzemieślniczego czy liofilizacji owoców i warzyw.

Odwiedzający mogą także brać udział w pokazach najnowszych technologii, np. w pokazie wykorzystania dronów w rolnictwie w Strefie Poletek Demonstracyjnych.

Regionalna Wystawa Hodowlana

W Strefie IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych można podziwiać najpiękniejsze okazy zwierząt gospodarskich. Odbywają się tu też liczne konkursy i pokazy. Zwiedzających z pewnością zainteresuje np. pokaz strzyżenia owiec.

Atrakcje

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to także mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Na dwóch scenach odbywają się koncerty lokalnych zespołów. Nie zabrakło także konkursów. Pierwszego dnia targów, w Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich, odbywa się np. konkurs pn. Środowisko i my. W strefie tej znalazły się też stanowiska edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz pokazy połączone z warsztatami, prezentujące tradycje i obrzędy wiejskie. Będzie można przykładowo dowiedzieć, jak kiedyś na wsi wyglądało pranie i maglowanie oraz jak powstawały tkaniny z lnu i wełny.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments