Jak chronić rzepak przed chorobami i szkodnikami?

83

Żółte łany rzepaku można teraz obserwować dosłownie w każdym zakątku województwa świętokrzyskiego. Obecnie należy uprawy chronić przed szkodnikami.

Jak informuje Piotr Witczak ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w województwie świętokrzyskim zasiano w tym roku 12 tysięcy hektarów rzepaku, co wskazuje na tendencję wzrostową i duże zainteresowanie tą uprawą.

– Obecnie rzepak jest w fazie kwitnienia i należy go monitorować i sprawdzić, czy na plantacjach nie pojawiły się choroby grzybowe, takie jak czerń krzyżowych. W tej fazie zalecany jest oprysk fungicydem, kiedy opadają kwiaty – mówi ekspert ŚODR.

Rzepak w tym okresie zagrożony jest też przez szkodniki. Jak dodaje specjalista w tej fazie to: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.

– Zalecamy zabieg insektycydami. Oprysk należy wykonywać po oblocie pszczół, czyli wieczorem, ponieważ substancja jest szkodliwa dla zapylaczy – mówi Piotr Witczak.

Jak podkreśla, ochrona pszczół jest bardzo ważna dla ekosystemu, a nieumiejętne zastosowanie oprysku wiązać się z karami finansowymi dla rolnika.

źródło: Radio Kielce / Zoom na Wieś

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments