Mieszkańcy wsi mocno za ograniczeniem marnotrawienia żywności

83

Badanie „Polska Wieś i Rolnictwo 2022” organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazało, że problem marnotrawienia żywności staje się dla konsumentów mieszkających na terenach wiejskich coraz ważniejszy i powszechniej dostrzegany.

Dla blisko 60 procent mieszkańców wsi ważne jest, by żywność, którą kupują, nie była pakowana w foliowe opakowania/plastikowe pojemniki. Deklaracje takie składali najczęściej respondenci będący w wieku od 35 do 54 lat (66,4 procent).

W opinii 51,7 procent ankietowanych atak zbrojny Rosji w Ukrainie, który ogranicza eksport z Ukrainy, spowoduje ograniczenie marnotrawstwa żywności w Unii Europejskiej. Takie zdanie wyraźnie częściej podzielali rolnicy niż osoby niezwiązane z rolnictwem – odpowiednio 55,6 procent i 49,2 procent.

Dwóch na pięciu ankietowanych mieszkańców wsi, czyli 40,2 procent uważa, że sytuacja na Ukrainie wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe kraju, przy czym takie przekonanie rolnicy wyrażali częściej niż osoby niezwiązane z rolnictwem – odpowiednio 43,7 i 39,2 procent. Przeciwnego zdania było 37,9 procent respondentów. Jednoznacznej odpowiedzi nie potrafiło wskazać 21,9 procent ogółu badanych.

 

źródło: ZOOM NA WIEŚ / RADIO KIELCE

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments