Pomoc dla producentów rzepaku

78

W dniu 18 kwietnia 2023 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa w sprawie rozszerzenia pomocy finansowej dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Sytuacja na rynku zbóż pozostaje rozchwiana, a wielu rolników zgłasza problemy związane z brakiem zainteresowania ze strony handlowców krajowym ziarnem. W związku z tym, informacja o uruchomieniu pomocy dla rolników do sprzedaży zbóż wydaje się być korzystna, ale uważamy, że zaproponowana jej forma wymaga poważnej korekty.

Zdaniem samorządu rolniczego, do programu pomocy powinny być zakwalifikowane wszystkie zboża bez wyjątków, niezależnie od tego, czy są paszowe czy konsumpcyjne, jęczmień czy pszenżyto. W ten sposób unikniemy podziałów wśród rolników. W szczególności ważne jest to dla producentów jęczmienia i owsa na cele paszowe. Samorząd rolniczy wyraża zaniepokojenie faktem, że uprawa rzepaku nie została uwzględniona w programie pomocy. Wielu rolników poniosło ogromne straty, a cena rzepaku oferowana przez skupy jest obecnie o około 30% niższa w porównaniu do ceny notowanej przed rokiem.

Proponowane przez nas zmiany pozwolą na zapewnienie uczciwej konkurencji na polskim rynku zbóż, co przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa oraz poprawy jego opłacalności. Chciałbym zaznaczyć, że rol­nic­two jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki narodowej, a rolnicy stanowią istotną część społeczeństwa Polski. Dlatego też, apeluje się o uwzględnienie naszych uwag i zmiany w pomocy dla rolników do sprzedaży zbóż.

Pismo KRIR >>>

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments