Zbiory porzeczki. Jaki kombajn wybrać: całorzędowy, czy półrzędowy?

94

Uprawy jagodowe w Polsce stawiają wiele wyzwań przed producentami. Pierwszym z nich jest fakt, że mały areał przestaje być ekonomicznie uzasadniony. Duży areał uprawy generuje duży nakład finansowy na siłę roboczą, a dodatkowym wyzwaniem jest pozyskiwanie pracowników.

Jedynym słusznym ekonomicznie rozwiązaniem dla producentów upraw jagodowych jest zbiór mechaniczny, który rozwiązuje wszystkie wyżej wymienione problemy. Zbiór mechaniczny, zwany również maszynowym, ma najdłuższą tradycję w uprawie porzeczek. Pierwsze mechaniczne zbiory rozpoczęto właśnie na tych plantacjach. Przez wiele lat systemy nasadzeń, odmian oraz technologia zbioru się zmieniały. Aktualnie producenci porzeczek, malin i jagód nie wyobrażają sobie zbiorów bez maszyn. Jakie kombajny wybrać? Na co zwrócić uwagę? Tego dowiecie się z tego materiału.

Na rynku polskim są dostępne kombajny samojezdne, całorzędowe zaczepiane do ciągnika, jak i półrzędowe kombajny do porzeczek. Te ostatnie cieszą się jednak zdecydowanie większą popularnością ze względu na cenę. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie w głównej mierze uzależniony od wielkości gospodarstwa i uprawy.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele maszyn dedykowanych zbiorom mechanicznym. Nasza redakcja przyjrzała się urządzeniom polskiego producenta, a zarazem lidera w projektowaniu maszyn ogrodniczych, czyli JAGODA JPS. Obecne rozwiązania technologiczne przeznaczone do zbioru mechanicznego gwarantują nie tylko ekonomię, ale i wysoką jakość zbieranych owoców.

Kombajn do małego i średniego gospodarstwa – 14 hektarów i mniej

Kombajn półrzędowy JAREK 5 od firmy JAGODA JPS to najnowsza wersja ciąganych kombajnów półrzędowych przeznaczonych do zbioru jagód takich jak: czarna, czerwona i biała porzeczka, aronia, agrest, jagoda kamczacka, jesienno- owocujące maliny, świdośliwa i dzika róża. Model ten cechuje wysokiej jakości wykonanie, prosta i lekka konstrukcja, pełne wyposażenie oraz łatwa obsługa. Kombajn półrzędowy dedykowany jest do gospodarstw posiadających maksymalnie do około 15 hektarów.

Kombajn JAREK 5 można wyposażyć w różne konfiguracje, co zwiększa wartość standardowej wersji i poprawia efektywność kosztową. Producent deklaruje, że dokładność zbioru wynosi 98%, a ilość zanieczyszczeń i uszkodzonych owoców nie przekracza 1%. Kombajn jest wyposażony w innowacyjne głowice otrząsające. Ponadto hydrauliczna oś skrętna dostępna w wersji standardowej urządzenia pozwala na przejazd w bardzo wąskich uwrociach. Owoce zbierane są na platformę, która obsługuje skrzynie małe (10 kg) / palety cargo (500 kg).

Kombajn wyposażony jest w osłony do agrestu: wymagane do zbioru agrestu lub innych jagód ze względu na specyfikę owoców agrestu, które są bardzo podatne na odpryskiwanie w kontakcie z elementami otrząsającymi.

[ Kliknij i zobacz parametry JAREK … ] 

 

Kombajn do dużego gospodarstwa – 15 hektarów i więcej

Firma JAGODA JPS produkuje również kombajn całorzędowy zaczepiany do ciągnika OSKAR A01. Kombajn całorzędowy to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż podczas jednego przejazdu maszyna zbiera owoce z dwóch stron krzewu, co generuje duże oszczędności czasu, krzewu, czy paliwa.

Kombajn OSKAR A01 jest najnowszą wersją kombajnu całorzędowego zaczepianego do ciągnika zaprojektowanego do zbioru owoców jagodowych takich jak czarna, czerwona i biała porzeczka, aronia, agrest, jagoda kamczacka, malina jesienna, świdośliwa, dzika róża na plantacjach dostosowanych do zbioru mechanicznego.

W plantacjach dostosowanych do zbioru mechanicznego dokładność zbioru sięga 95%-99%, a ilość zanieczyszczeń nie przekracza 1%, co stanowi najlepszy wynik pośród dostępnych na rynku rozwiązań

Kombajn posiada unikalne cechy niezbędne do wydajnej pracy:

  • – Hydrauliczna oś skrętna
  • – Światła drogowe i do pracy
  • – Daszki ochronne
  • – Regulowana szerokość do transportu i do pracy
  • – Panel zdalnego sterowania
  • – Możliwość odbioru owoców w kilku wariantach

[ Kliknij i zobacz parametry OSKAR A01 … ]

 

Firma JAGODA JPS poza produkcją kombajnów, posiada szeroką gamę produktów do sadownictwa, ogrodnictwa i rolnictwa.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące kombajnów, maszyn, otrząsarek, pielników, zapraszamy do kontaktowania się z firmą JAGODA JPS.

Office: +48 46 831 01 96

Mobile:+48 501 782 345

Email: jagoda@jagoda.com.pl

Adres: Pamiętna 15c, 96-100 Skierniewice

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments