Wprowadzone zmiany dotyczą rolników, którzy w złożonych w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych deklarowali realizację ekoschematów Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, Biologiczna ochrona upraw i Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Warto zapoznać się z aktualnymi zasadami i nowymi terminami.
Większość modyfikacji dotyczy ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. W przypadku praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt wprowadzono możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie alpak, danieli, jeleni szlachetnych, lam, mułów i osłów, jeśli nie zostały wpisane do komputerowej bazy danych. Z kolei w ramach praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza z glebą (w tym przyorze) obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny – a gdy nawóz taki został kupiony, należy posiadać imienny dokument potwierdzający transakcję. Jeśli chodzi o praktykę Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przepisy pozwalają stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego – w tym przypadku również należy udokumentować zakup. Natomiast za realizację praktyki Wymieszanie słomy z glebą będzie można teraz otrzymać punkty, gdy po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych). Zaś w przypadku praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia punkty są przyznawane, jeżeli rolnik posiada plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. (w przypadku upraw zgłoszonych jako plon główny albo upraw ozimych wysiewanych w tym roku).
Oprócz tego nowe przepisy umożliwiają łączenie kilku praktyk Rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą) oraz ekoschematu Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020. Przy czym może to dotyczyć gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.
Zmiany dotyczą również Biologicznej ochrony upraw. W przypadku tego ekoschematu do 30 września 2023 r. wydłużony został termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, z którego powinno wynikać, na jakiej powierzchni zastosowano biologiczny środek ochrony upraw. Przepisy wymagają również posiadania potwierdzającego jego zakup imiennego dokumentu.